Diagnoza i terapia dziecka

Każde dziecko, stosownie do jego wieku, etapu rozwojowego, specyfiki zaburzenia,

wymaga opracowania indywidualnego programu nauczania.

Pomoc udzielana dziecku musi być przemyślana i przechodzić przez poszczególne etapy.

Schemat etapów pracy terapeutyczno-edukacyjnej z dziećmi z uszkodzeniami OUN

(A. Wolski, 1995)

Etap I Pobudzanie zmysłów

Etap II Integracja zmysłowo-ruchowa

Etap III Poznanie i rozumienie swojego ciała (somatognozja)

Etap IV Wypracowanie gotowości do uczenia

Etap V Edukacja elementarna (obejmująca umiejętności funkcjonalne):

- Komunikacja

- Socjalizacja

- Samoobsługa

- Duża motoryka (lokalizacja)

- Mała motoryka

- Funkcje poznawcze

Głównym czynnikiem warunkującym skuteczność pracy ( interwencji terapeutycznej) jest wielospecjalistyczna diagnoza poprzedzająca podjęcie odpowiednio ukierunkowanej terapii dostosowanej do indywidualnych możliwości i umiejętności dziecka. Oprócz tradycyjnych metod diagnozowania psychologicznego, pedagogicznego, logopedycznego i neurologopedycznego wykorzystujemy między innymi: diagnostyczne programy komputerowe –

• Profil psychoedukacyjny PEP-R Schoplera dla dzieci

• AAPEP dla młodzieży i dorosłych;

• Monachijską Funkcjonalną Diagnostykę Rozwojową;

PEP-R i AAPEP są narzędziem zindywidualizowanej diagnozy i terapii dzieci autystycznych oraz dzieci z zaburzeniami rozwoju, systematyzują wiedzę o dziecku, pozwalają zaprogramować terapię obejmującą aktualne i przyszłe możliwości każdego dziecka (uwzględniają strefę najbliższego rozwoju), pozwalają wykorzystać propozycje ćwiczeń, które opracowali twórcy programu Terapii i Edukacji Dzieci Autystycznych i Dzieci z Zaburzeniami Komunikacji – TEACCH: Eric Schopler i współpracownicy oraz twórcy komputerowej adaptacji metody z Koszalińskiego Centrum Terapii Pedagogicznej.

Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa – metoda diagnostyczna wykorzystywana w praktyce pediatrycznej, umożliwia wczesną diagnostykę ośmiu najważniejszych funkcji psychoruchowych.